Robotnícka 1E, 036 01 Martin, Slovakia

Čo to vlastne je „Inteligentné mesto“?

smart_cities_infrastructure_iot_wide

Napriek globálnemu, umelo vytvorenému rozruchu okolo Smart City, s každodennými novinkami o nových projektoch inteligentných miest, mestami súťažiacimi o to, aby boli „najchytrejšie“, a vládami na celom svete, ktoré investujú miliardy do inteligentných miest, často počujeme niekoho, kto hovorí: „Ale čo to vlastne to múdre mesto je?“.

Dnes sa mnohí z nás obrátia na spoločnosť Google, aby našli rýchle odpovede. Keď túto konkrétnu otázku do googla zadáte, jeden z prvých výsledkov je z Wikipédie, ktorá v súčasnosti definuje inteligentné mesto ako: „Inteligentné mesto je mestská oblasť, ktorá využíva rôzne typy elektronických snímačov na zhromažďovanie údajov na poskytovanie informácií, ktoré sa používajú na efektívne riadenie aktív a zdrojov.“

Iný online slovník definuje inteligentné mesto ako „vyspelú mestskú oblasť, ktorá vytvára udržateľný hospodársky rozvoj a vysokú kvalitu života tým, že vyniká vo viacerých kľúčových oblastiach; ekonomike, mobilite, životnom prostredí, obyvateľoch a v živote v meste.“

Existuje široká škála definícií pre to „čo robí inteligentné mesto“. Ako ukazuje nasledujúci diagram, existuje veľa potenciálnych faktorov, ktoré môžu prispieť k tomu, že mesto sa považuje za „inteligentné“ a nižšie uvedený zoznam nie je konečný, stačí trocha prehľadávania on-line a nájdete niekoľko podobných diagramov, každý s miernymi rozdielmi, zobrazujúce inteligentný mestský ekosystém.

Žiadna univerzálna definícia

India je jednou z krajín, ktorá prijala národný prístup k inteligentným mestám. Vláda v Indii si pri odpovedi na túto citlivú otázku zvolila skromný a objektívny prístup tým, že uvádza: „Odpoveď je, že neexistuje všeobecne prijateľná definícia inteligentného mesta. Znamená to rôzne veci pre rôznych ľudí. Konceptualizácia mesta Smart City sa preto líši v závislosti od úrovne rozvoja, ochoty meniť a reformovať, zdrojov a ašpirácií obyvateľov mesta.“

Šesť kľúčových cieľov inteligentných miest – a jeden veľký

Takže namiesto toho, aby sme hovorili o inteligentnom parkovisku, inteligentnej zdravotnej starostlivosti, inteligentnom poľnohospodárstve, inteligentnej doprave, inteligentnej štátnej správe, inteligentnej energii alebo inteligentnej inteligencii, môžeme sa pozrieť na to, ako sú iniciatívy inteligentných miest iniciované na dosiahnutie jedného alebo viacerých z nasledujúcich cieľov:

  • Účinnosť služieb – optimalizovať využívanie verejných zdrojov a zabezpečiť vysokú úroveň služieb občanov.
  • Udržateľnosť – rozširovať a rozvíjať mesto s dôrazom na vplyv na životné prostredie.
  • Mobilita – umožniť občanom, pracovníkom a návštevníkom pohybovať sa v meste, či už peši, bicyklom, autom, či verejnou dopravou atď. (Bez ohľadu na ich finančné zdroje).
  • Bezpečnosť a ochrana – zlepšiť verejnú bezpečnosť a bezpečnosť v každodennom živote a na mimoriadnych udalostiach, ako aj čo najlepšie sa pripraviť na mimoriadne udalosti a katastrofy.
  • Hospodársky rast – prilákať podniky, investorov, občanov a návštevníkov.
  • Reputácia mesta – neustále zlepšovať obraz a reputáciu mesta.

Úspešné projekty inteligentných miest, bez ohľadu na ich hlavné ciele, pomôžu mestám priblížiť sa ku konečnému cieľu zlepšiť celkovú kvalitu života, ako sa hovorí v ponímaní mesta „životaschopnosť“.

Technologické základy inteligentného mesta

Projekty inteligentného mesta tiež zdieľajú tri spoločné technologické základy – senzory IoT, konektivitu a údaje. Snímače sú reprezentované akýmkoľvek pripojeným zariadením, ktoré dodáva informácie do siete, konektivita sa poskytuje prostredníctvom pevných alebo bezdrôtových sietí a dáta predstavujú ukladanie, analýzu a prezentáciu údajov v reálnom čase s historickými údajmi. Spojením týchto troch základných kameňov je mestám poskytovaná silná platforma pre nové a účinnejšie spôsoby vytvárania väčšieho počtu obývateľných miest. To dokazujú tieto prípady inteligentného mestského využitia.

  • Inteligentné odpadové hospodárstvo. Kontajnery na odpadky sú vybavené snímačmi, ktoré umožňujú inkasnej spoločnosti vedieť, ako sú plné. Zberné trasy sú automaticky optimalizované na základe skutočných potrieb.
  • Inteligentné parkovacie riešenia, kde snímače sledujú dostupné parkovacie miesta. Dostupné možnosti parkovania sú prezentované vodičom buď prostredníctvom digitálnych značiek pozdĺž ciest, alebo prostredníctvom mobilných aplikácií, takže ľahko nájdu a navigujú na najlepšiu možnosť parkovania.
  • Systémy inteligentnej automatizácie budov, ktoré môžu napr. automaticky prispôsobiť vykurovanie a vetranie na úroveň obsadenosti a zabezpečiť vypnutie svetla, keď nikto nie je v miestnosti.
  • Inteligentné verejné bezpečnostné a ochranné riešenia, kde rôzne snímače a pripojené kamery umožňujú orgánom činným v trestnom konaní a ostatným prvým reagujúcim, aby efektívne reagovali, reagovali a riešili incidenty a mimoriadne situácie.
Je to všetko o zvrchovanosti

Každý z týchto prípadov použitia rieši viac ako jeden zo šiestich kľúčových cieľov inteligentných miest uvedených vyššie a je založený na rôznych kombináciách senzorov, konektivity a údajov. A nabudúce, ak sa dozviete o projekte inteligentného mesta, môže byť užitočné si položiť otázku, ktorý zo šiestich kľúčových cieľov inteligentných miest projekt rieši, a ako používa senzory, konektivitu a dáta na zlepšenie celkovej kvality životnosti alebo životaschopnosti v meste. Ak to urobíte, je pravdepodobné, že budete čoskoro omnoho bližšie k tomu, aby ste mali odpoveď na to, čo je naozaj šikovné mesto.

Zdroj: axis.com